Jak ochronić dzieci w dobie Internetu cz.6: Netflix

Jak ochronić dzieci w dobie Internetu cz.6: Netflix

Powracamy z serią o ochronie dzieci w Internecie, w której skupiamy się na możliwośćiach kontroli rodzicielskiej na najpopularniejszych serwisach internetowych i aplikacjach. Omawialiśmy już serwisy takie jak YouTube, Facebook czy TikTok. Dziś zajmiemy się Netflixem, czyli najpopularniejszym serwisem VOD na świecie. Netflix umożliwia dostęp za opłatą do swojej bazy filmów i seriali. Wielu dzieciom zastępuje obecnie telewizję, dlatego postanowiliśmy pokazać w jaki sposób kontrolować treści na serwisie, aby młodsze osoby mogły korzystać z niego bezpiecznie. 

Założenie konta dla dzieci

Przede wszystkim w celu ustawienia kontroli rodzicielskiej należy założyć dzieciom indywidualne profile. W jaki sposób to zrobić? 

  1. Należy kliknąć w kategorię Zarządzaj profilami
  1. Następnie należy dodać oraz nazwać nowy profil
  1. Kolejnym krokiem będzie wyszukanie opcji dzieci poprzez kliknięcie w odpowiednie miejsce, a w dalszym etapie będzie trzeba już tylko wybrać Kontynuuj, aby zakończyć zakładanie profilu. 

Konto dla dzieci selekcjonuje tytuły odpowiednie dla dzieci. Rodzice mają możliwość większej kontroli nad kontem, w porównaniu do zwykłych profili, z kolei dzieci nie mają bezpośredniego dostępu do ustawień konta. 

Ustawianie kategorii wiekowej i blokowanie filmów oraz seriali

Po założeniu konta dla dzieci istnieje sposobność ustawienia kategorii wiekowej odpowiadającej dziecku. W dalszej kolejności Netflix zapewnia możliwość blokowania konkretnych filmów lub seriali. Zarówno ustawianie kategorii wiekowej, jak i blokowanie filmów należy wykonać w przeglądarce internetowej. W tym celu trzeba wybrać Konto na profilu platformy albo kliknąć w poniższy link: 

Ustawienia konta – Netflix 

Po znalezieniu kategorii Profile i kontrola rodzicielska będzie można wybrać konkretny profil i po wejściu w Ograniczenia oglądania zdecydować się na ustawienie Kategorii wiekowej dla profilu bądź Ograniczenia tytułów

Sprawdzanie historii oglądania

Poza kontrolą polegającą na wprowadzaniu konkretnych ograniczeń, Netflix udostępnia rodzicom możliwość śledzenia poczynań dziecka na platformie. Aby sprawdzić historię oglądania wystarczy, jak w przypadku ustawiania kategorii wiekowej i blokowania tytułów, wejść w pierwszym kroku w Ustawienia konta. Następnie należy również w Profilach i kontroli rodzicielskiej wybrać konkretny profil. Po rozwinięciu profilu ukaże się nam opcja Historia oglądania. Po wejściu w historię będziemy mieli dostęp do wszystkich obejrzanych tytułów wraz z datą oglądania. 

Co sądzicie o platformie Netflix? Czy wasze dzieci z niej korzystają? Czy uważacie, że kontrola rodzicielska na platformie jest wystarczająca? Dajcie nam znać!  

A jeśli wolicie instrukcję w formie interaktywnej, to poniżej znajduje się filmik instruktażowy od samego Netflixa: 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.