Kim jest toksyczny ojciec?

Kim jest toksyczny ojciec?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule może być bardzo skomplikowana. Susan Forward, autorka książki Toksyczni rodzice z 1989 roku, toksycznego ojca określała jako osobę, której zachowanie jest przyczyną cierpienia dziecka. Ta definicja nie mówi jednak w jaki sposób ojciec może stać się przyczyną cierpienia dziecka. W jaki sposób musi się zachowywać, aby można go określić jako toksycznego. Tymi rozważaniami zajmiemy się w dzisiejszym artykule. 

Kim jest toksyczny ojciec? Jakie cechy ma toksyczny ojciec? W jaki sposób toksyczny ojciec się zachowuje? 

Ojciec, który wymaga zbyt dużo

Przy wychowywaniu dziecka, jak w każdym elemencie życia potrzebna jest równowaga. Brak stawiania dziecku jakichkolwiek wymagań jest szkodliwy, jednak nadmierne wymagania również. Ojciec niezwykle wymagający charakteryzuje się tym, że bardzo trudno go zadowolić. Z tego powodu dziecko czuje, że cały czas zawodzi. Często w takiej sytuacji może pojawić się też przesadna krytyka. Takie zachowanie wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości u dziecka. 

Ojciec jako ofiara

Może dotyczyć sytuacji, w której ojciec obwinia dziecko za swoje poczucie nieszczęścia i stawia się w roli ofiary. Wywołując u dziecka ciągłe poczucie wyrzutów sumienia za rzeczy, na które nie ma ono wpływu.  

Z drugiej strony ojciec faktycznie może być postrzegany przez dziecko jako ofiara. Występuje to często wtedy, gdy ojciec jest ofiarą przemocy domowej w domu – fizycznej lub psychicznej. Jest to przeciwieństwo ojca, który jest oprawcą, ojca tyranicznego. O wpływie ojca, który jest ofiarą i ojca tyranicznego, na córki możecie się dowiedzieć z poniższego filmiku: 

Ojciec nadużywający swojej siły i władzy

Do tej kategorii możemy przypisać takie zachowania ojców jak budzenie strachu u dzieci, brak szacunku do dziecka, poniżające żarty w kierunku dzieci, czy zbytnie kontrolowanie ich. Ten rodzaj ojca jest wybornie ukazany w fantastycznym serialu HBO Sukcesja, o którym wspominaliśmy już przy okazji omawiania filmów dotyczących ojcostwa: 

Filmy, które mogą Cię zainspirować w Twoim ojcostwie – Fundacja Gladius Gloriae 

Jednocześnie niedawno na youtubowym kanale Człowiek Absurdalny pojawiła się analiza ojcsotwa przedstawionego w tym serialu, którą serdecznie polecamy: 

Ojciec, który jest narcystyczny

To rodzaj zachowania u ojca, który na pierwszym miejscu stawia swoje uczucia. Często wywołuje u dzieci ciągłą potrzebę spełnienia zachcianek ojca. Powoduje to również, że dziecko stawia potrzeby ojca nad swoje własne. Może wywołać u dzieci niezdrowe uzależnienie od ojca, zaniedbanie swoich potrzeb i obniżenie poczucia własnej wartości. 

Pamiętajmy, że wymienione cechy mogą się ze sobą łączyć i występować w zróżnicowanym stopniu.  

Czy doświadczyliście niektórych toksycznych cech u swoich ojców? Jaki ma to na was wpływ? 

A może sami zauważyliście, że możecie przejawiać pewne zachowania i chcecie je zmienić? Podzielcie się waszymi opiniami w tym temacie. 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.