Zabawa z dziećmi, gdy nie ma Internetu

Zabawa z dziećmi, gdy nie ma Internetu

Kilka dni temu nastąpiła awaria Facebooka i Instagrama, a także powiązanych z Facebookiem komunikatorów, Messengera i WhatsAppa. Pisaliśmy o tym wczoraj na naszych profilach z powyższych platform, przy okazji więc zachęcamy do obserwowania nas właśnie na: 

Facebooku: Jestem Tatą, mam wpływ – Strona główna | Facebook

Oraz 

Instagramie: Jestem Tatą, mam wpływ! (@jestem_tata_mam_wplyw) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Pytaliśmy się was czy wasze dzieci odczuły brak dostępu do social mediów. Wydaje się nam, że może być to świetna okazja do rozważenia czy dzieci mają jakąś alternatywę dla serwisów internetowych. Cały świat kręci się teraz online, ale czy musi tak być? Postanowiliśmy dzisiaj przedstawić wam parę pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi bez Internetu! Zapraszamy! 

Pamiętajmy o naturze

Najbardziej oczywistym pomysłem może się wydać opuszczenie domu! Nigdy za dużo poznawania prawdziwego świata i przyrody. Wyjście na spacer, zorganizowanie pikniku czy przejażdżki rowerowej wydaje się świetną opcją okresie letnim i wiosennym, ale co, gdy pogoda zaczyna się psuć (tak jak już powoli za oknem)? Nie można się tym przejmować, dla dzieci każda forma nowych pozytywnych doświadczeń jest potrzebna. Ciepły ubiór i spacer w chłodne jesienne popołudnie może być lepiej zapamiętany przez dzieci, niż jedno z wielu wyjść w wakacje. A gdy spadnie śnieg to zabawy same się pojawiają! Ciekawym doświadczeniem dla swoich pociech może być też zjedzenie czegoś poza domem – próbowanie nowych smaków jest dla dzieci elementem nauki.

Klasyczne zabawy

Nie sposób pominąć klasycznych, a czasem już zapomnianych, zabaw. W czasach zanim Internet zawojował światem były one powszechne i warto przypomnieć o nich dzieciom.  

  • Zabawa w chowanego – tłumaczenie chyba nie jest tu potrzebne. Wszyscy znają “chowanego” i wszystkie dzieci go lubią. Czasem jest to dobry pomysł, gdy potrzebujecie odrobiny odpoczynku i akurat dziecko się bardzo dobrze schowa… 
  • Zabawa w ciepło-zimno – również bardzo znana zabawa. Jedna z osób chowa jakiś przedmiot. Gdy druga osoba zaczyna go szukać trzeba dawać jej wskazówki tytułowymi hasłami “ciepło” i “zimno”. Uważajcie tylko, żeby do gry nie została wykorzystana jakaś droga biżuteria! 
  • Kalambury – gra, która fantastycznie wpływa na kreatywność dzieci. Za pomocą gestów należy pokazać jakieś słowo lub sformułowanie w taki sposób, aby pozostali gracze byli w stanie je zgadnąć. 
  • Statki – potrzeba tylko kartki papieru i czegoś do pisania. Na dwóch kartkach rysujemy pola jak na szachownicy, a następnie każdy z graczy rysuje na wybranych polach statki różnej wielkości. Po narysowaniu gra się zaczyna i każdy z graczy na zmianę podając konkretne pole, stara się trafić w statki przeciwnika 

Jednym z atutów tych gier jest to, że może w nie zagrać każdy i nie potrzeba do nich żadnego specjalnego sprzętu! 

Trochę ruchu w domu

Jeśli chcemy trochę dzieci rozruszać, ale wyjście na zewnątrz nie wchodzi w grę jest też parę możliwości na aktywność fizyczną w domu: 

  • Gimnastyka – zależnie od tego, ile miejsca mają dzieci i w jakim są wieku możemy zaserwować im serię ćwiczeń w formie zabawy. Nie zaszkodzi pokazać, jak mają wykonywać ćwiczenia i dlaczego warto je robić. Może to być rozciąganie, zwykłe pajacyki, czy nawet ćwiczenia wymagające trochę siły jak pompki lub przysiady. 
  • Dyskoteka – kto ma nauczyć dzieci dobrej i zdrowej zabawy z muzyką, jeśli nie rodzice? Urządzenie mini dyskoteki może być świetną okazją na zaprezentowanie dzieciom wartościowej muzyki i możliwości wyrażania siebie w jej rytm. Tata tańczący z córką, albo mama z synem mogą też zapoznać dzieci z podstawami obchodzenia się z płcią przeciwną 
  • Budowanie twierdzy – wiele osób może pamiętać budowanie zamków z kartonów, koców i krzeseł. Warto zachęcić dzieci do stworzenia takiej budowli. Wbrew pozorom przyłożenie się do stworzenia dobrze funkcjonującej i wyglądającej twierdzy może zając trochę czasu i kosztować niemało wysiłku! Po zbudowaniu budowli dobrym pomysłem jest spędzić w niej trochę czasu z dziećmi. Udział przy zrobieniu czegoś wspólnego buduje zaufanie i intymną relację między rodzicem, a dzieckiem.

Użyteczna zabawa – niemożliwe? A jednak!

Na koniec coś, co powinno się spodobać wszystkim rodzicom, a mianowicie połączenie zabawy z dziećmi z… obowiązkami domowymi. Tak, to jest możliwe! Odpowiednie podejście do tematu może spowodować, że znienawidzone obowiązki staną się przyjemnością. 

  • Zabawa w sprzątanie – świetnym sposobem na przyjazne zaprezentowanie sprzątania może być włączenie do niego muzyki. Taniec wraz z dzieckiem, w czasie którego schylamy się i zbieramy rzeczy z podłogi może je naprawdę zaciekawić! Muzyka i taniec mogą być też przyczyną dla sprzątania. Jednym z pomysłów jest organizacja balu, którą to powierza się dzieciom, a ich obowiązkiem jest przygotowanie sali. Dzieci dużo chętniej posprzątają po sobie mając w głowie jakiś miły cel. Z kolei pomysłem na sprzątanie bez muzyki może być chociażby dobieranie skarpetek w pary! Przeszukiwanie kolorowego stosu skarpetek to prawie jak puzzle! 
  • Wspólne gotowanie – trzeba się zająć dziećmi, ale jednocześnie przygotować jedzenie w kuchni? A czemu by tego nie połączyć? Dzieci uwielbiają być angażowane w poważne dorosłe czynności i na pewno im się spodoba możliwość uczestniczenia w takim zadaniu. Spędzając czas w kuchni z dziećmi najlepiej postawić na upieczenie ciasta albo przygotowanie owocowych przekąsek. 
  • Wspólne czytanie/słuchanie audiobooka – jeśli posiadacie dziecko w wieku szkolnym, a czytanie lektur czy podręczników jest dla niego istną męczarnią, to dobrym pomysłem może być poszukanie tekstów związanych z jego aktualnym programem, które są napisane w nieco bardziej przystępny sposób. Jednocześnie samo wspólne czytanie i rozmowa o tekście może sprawić, że dzieci zainteresują się tematem, który wcześniej był dla nich niezrozumiały. Obecnie na rynku jest też spory wybór audiobooków, które są nagrane w bardzo przyjemny do słuchania sposób i urozmaicenie lektur o profesjonalne czytanie może również okazać się skuteczne. 

Oto nasze kilka pomysłów na świat bez Facebooka i Instagrama. Napiszcie, czy jakieś sposoby wam się spodobały. A może już je znacie i wykorzystujecie? 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.