Jak ochronić dzieci w dobie Internetu cz.5: TikTok

Jak ochronić dzieci w dobie Internetu cz.5: TikTok

W naszej serii o ochronie dzieci w Internecie, nie mogło zabraknąć aplikacji, która podbiła świat młodych osób.  

TikTok, bo o nim mowa, jest jedną z najprężniej rozwijających się platform społecznych. W 2019 roku TikTok był najchętniej pobieraną aplikacją, a w ramach tego osiągnięcia pokonał takie tuzy jak Facebook, czy Instagram. Dopiero w tym roku spadł na drugie miejsce na rzecz Telegrama.  

Czy dalej musimy przekonywać, że warto przyjrzeć się tej aplikacji? Tak myśleliśmy! 

TikTok – raj dla młodych

Czym właściwie jest TikTok? Jest to mobilna, bezpłatna aplikacja, która w głównym stopniu służy tworzeniu, oglądaniu i udostępnianiu krótkich materiałów filmowych.  

Na czym to polega możecie przekonać się w przykładowej krótkiej kompilacji: 

Regulamin TikToka dopuszcza do korzystania z aplikacji osoby powyżej 13 roku życia. Jak to wygląda w praktyce? Raport GetHero z 2020 roku przytacza następujące dane dotyczące wieku uczestników TikToka:

  • 9-13 lat 23,6% 
  • 14-15 lat 37,2% 
  • 16-18 lat 27,6% 
  • 19 lat i więcej 9,6% 

Biorąc pod uwagę, że popularnym zjawiskiem na TikToku są tzw. wyzwania, które bywają seksualizowane – przykładowo wyzwanie sylwetki, gdzie osoba przy użyciu filtrów “chwali się swoim ciałem”, rodzice mają prawo być zaniepokojeni.

Parowanie rodziny

Z pomocą rodzicom przychodzi sam TikTok. Aplikacja powstała przede wszystkim dla młodych osób i być może dlatego właśnie zyskała taką popularność. TikTok charakteryzuje się dużo mniejszym udziałem osób starszych, aniżeli platformy takie jak Facebook lub Instagram. Twórcy jednak zdecydowali się postawić bezpieczeństwo młodych osób, nad ich komfortem. W ubiegłym roku w aplikacji powstała opcja dla rodziców, którzy chcieliby kontrolować konto swoich dzieci. Tą opcją jest Parowanie rodziny. Jak to działa? 

  1. Przede wszystkim rodzic, który miałby zamiar dokonać sparowania potrzebuje własnego konta w serwisie. Parowanie rodzinne to nic innego, jak parowanie konta rodzica z kontem dziecka. Po pobraniu aplikacji na telefon i założeniu konta, należy wejść na swój profil i udać się do Ustawień i prywatności
  1. Gdy znajdziemy się już w Ustawieniach i prywatności, w dziale Treść i działalność znajdziemy interesujące nas Parowanie rodziny:
  1. Po wybraniu Parowania rodziny i kliknięciu Kontynuuj, aplikacja zada nam pytanie – “Kto używa tego konta TikTok?” I należy zaznaczyć oczywiście, że rodzic
  1. Po przejściu dalej dostaniemy informację, że musimy wszystkie wyżej opisane kroki powtórzyć na koncie naszego dziecka, z jedną różnicą – wybierając na końcu nastolatek.  
  1. Gdy na koncie dziecka wybierzemy opcję Nastolatek, wyświetli nam się poniższy ekran, gdzie będziemy musieli zeskanować kod, który zyskaliśmy chwilę wcześniej na naszym koncie rodzica

Dajcie znać w komentarzu, czy jesteście zadowoleni z opcji Parowania rodzinnego, którą udostępnił TikTok.  

Twórcy TikToka nie utworzyli wprawdzie osobnej aplikacji dla dzieci, jak np. Youtube, jednak można mieć wrażenie, że dali możliwość lepszego zadbania o bezpieczeństwo dzieci, aniżeli  chociażby Facebook.  

Założycie konto na TikToku? A może już macie i korzystacie 😀? 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.