Jak ochronić dzieci w dobie Internetu? Cz.4: Facebook

Jak ochronić dzieci w dobie Internetu? Cz.4: Facebook

W ostatnim artykule omawialiśmy zasady kontroli rodzicielskiej serwisu YouTube. W czwartej części naszej serii o ochronie dzieci w dobie Internetu przyjrzymy się regułom Facebooka – największego serwisu społecznościowego. 

Facebook umożliwia wszystkim zarejestrowanym użytkownikom komunikację ze społeczeństwem, tworzenie grup, dodawanie zdjęć, postów czy filmów. Można na nim znaleźć najróżniejsze treści. Niekoniecznie będą jednak one odpowiednie dla dzieci. 

Czy Twoje dziecko powinno mieć Facebooka?

Przede wszystkim konto na Facebooku można założyć od 13 roku życia. Pomimo, że ta zasada często w praktyce nie jest przestrzegana, to warto uświadomić dzieci, że ograniczenie wiekowe istnieje.  

Jednak co, jeśli dziecko skończy 13 lat? Zabronić mu korzystania z Facebooka?  

Ostateczna decyzja zawsze należy do rodzica – polecam jednak zapoznać się z filmem Netflixa “The Social Dilemma”, który przedstawia niektórych ze współtwórców (między innymi Facebooka) ostrzegających przed jego używaniem.  

Z kolei psycholog społeczny Jonathan Haidt w rozmowie z Joe Roganem wspomina, że wielu twórców technologii, takich jak serwis społecznościowy Facebook, nie pozwala swoim dzieciom z nich korzystać. Warto przesłuchać cały fragment podcastu, ponieważ wspomniany J.Haidt udziela konkretnych porad samym rodzicom: 

Facebook – kontrola prywatności

Co jednak w sytuacji, gdy wasze dziecko ma już Facebooka, albo zadecydowaliście, że będzie mieć?

W takim wypadku warto zapoznać się z ustawieniami prywatności Facebooka. 

W jaki sposób można zarządzać prywatnością? 

  1. Będąc na głównej stronie musimy udać się do sprawdzania prywatności
  1. Następnie wybieramy Ustawienia i prywatność oraz Prywatność – skróty 
  1. W kolejnym kroku wyszukujemy Przeprowadź kontrolę prywatności 
  1. W tym miejscu możesz już ustawić, przy pomocy Facebooka, szczegóły dotyczące prywatności na koncie dziecka. 

Facebook daje też możliwość ograniczonej kontroli czasu spędzanego na ekranie. Aby przyjrzeć się tym ustawieniom należy jak w pierwszym kroku udać się do sprawdzenia prywatności, gdzie: 

  1. Wybieramy Ustawienia i prywatność, a następnie Ustawienia
  1. Tam kierujemy się na dół i wyszukujemy Czas spędzony na Facebooku 
  1. W tym momencie możemy sprawdzić ilość czasu spędzonego na Facebooku. Istnieje też między innymi możliwość włączenia Trybu cichego

Facebook wypuścił też na rynek aplikację do komunikowania się Messenger Kids. Jest to aplikacja stworzona specjalnie pod rodziców, niestety nie jest jeszcze dostępna w Polsce.  

A jeżeli uważacie, że kontrola rodzicielska, którą oferuje Facebook jest niewystarczająca, to zapraszamy, żeby przyjrzeć się naszej liście programów do kontroli rodzicielskiej: 

Jak ochronić dzieci w dobie Internetu cz.2: Programy do ochrony rodzicielskiej – Fundacja Gladius Gloriae 

Pamiętajcie, że uświadamianie dzieci o zagrożeniach Internetu i zaznajamianie ich z możliwością kontroli prywatności i ochrony swoich danych jest podstawowym elementem kontroli rodzicielskiej! 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.