Jak ochronić dzieci w dobie Internetu cz.3: YouTube

Jak ochronić dzieci w dobie Internetu cz.3: YouTube

W raporcie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Zagrożenia dzieci i młodzieży w Internecie, możemy przeczytać, że według Megapanelu PBI dzieci w wieku 7-18 lat najczęściej korzystają w Internecie z kategorii kultura i rozrywka. Najpopularniejszą stroną w tej kategorii był portal YouTube.  

Z tego względu postanowiliśmy poświęcić kolejną część naszej serii o ochronie dzieci w Internecie właśnie stronie YouTube. Zastanowimy się jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci, które będą z niej korzystać. 

Kontrola treści YouTube

Czym jest YouTube? Jest to serwis, który umożliwia twórcom bezpłatne dodawanie filmów oraz nadawanie na żywo, z kolei odbiorcy mogą za darmo oglądać, komentować i oceniać filmy znajdujące się na platformie. 

W sytuacji, gdy wasze dzieci chcą korzystać z tej platformy, warto rozważyć założenie wspólnego konta rodzinnego. W ten sposób bardzo łatwe będzie śledzenie historii oglądanych filmów, a także zwrócenie uwagi na to, jakie filmy wyświetlają się dzieciom jako polecane. Ustawienie tego trybu jest bardzo proste, a tutorial można pobrać w formie PDF poniżej:

Tryb ograniczonego dostępu YouTube Kontrola rodzicielska – sprawy internetowe (internetmatters.org) 

Jeśli dziecko samodzielnie posiada konto na YouTube warto zainstalować narzędzie kontroli rodzicielskiej np. Google Family Link, który polecaliśmy przy okazji naszego ostatniego tekstu: 

Jak ochronić dzieci w dobie Internetu cz.2: Programy do ochrony rodzicielskiej – Fundacja Gladius Gloriae 

Jak możemy przeczytać na dziale pomocy Google: 

Jeśli jesteś rodzicem korzystającym z aplikacji Family Link, możesz włączyć tryb ograniczonego dostępu na koncie dziecka. Zrobisz to w ustawieniach aplikacji. Po włączeniu trybu ograniczonego dostępu w Family Link Twoje dziecko nie może zmienić ustawień trybu ograniczonego dostępu na żadnym z zalogowanych urządzeń.

YouTube dla nieco młodszych

Jeśli chcielibyście, by wasze dzieci mogły korzystać z tak ogromnej bazy filmów jaką jest YouTube ale obawiacie się, że są jednak trochę za małe, nawet na tryb ograniczony – serwis proponuje oddzielną aplikację YouTube Kids.

Co daje aplikacja YouTube Kids? Przede wszystkim gwarancję twórców, że treści znajdujące się na platformie są przeznaczone dla dzieci poniżej 13 roku życia. Jednocześnie, YouTube dla dzieci umożliwia łatwiejszą kontrolę rodzicom. Każdy rodzic zależnie od decyzji może między innymi:

  1. Włączyć i wyłączyć wyszukiwarkę w aplikacji. 
  1. Ustalić własne hasło dostępu do ustawień kontroli 
  1. Ustawić timer – czyli kontrolować czas, jaki dziecko spędza na aplikacji. 
  1. Wyczyścić historię – dzięki czemu obejrzane przez dziecko filmy znikną, wraz z historią wyszukiwania i filmami polecanymi 

Pomimo opisanych sposobów kontroli rodzicielskiej portalu YouTube, należy pamiętać, że żadna metoda nie jest niezawodna. Przed udostępnieniem aplikacji dzieciom warto samemu ją wypróbować i zwrócić uwagę, czy jest bezpieczna. Kontrola i zainteresowanie rodziców tym co robią ich dzieci w sieci, jest w praktyce potrzebne przez cały okres wychowania. Internet daje dużo możliwości, ale dla rodziców jest także źródłem dodatkowej odpowiedzialności. 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.