Jak ochronić dzieci w dobie Internetu cz.2: Programy do ochrony rodzicielskiej

Jak ochronić dzieci w dobie Internetu cz.2: Programy do ochrony rodzicielskiej

Czas na drugi artykuł z serii ochrony dzieci w dobie Internetu, dziś przyjrzymy się dostępnym na rynku narzędziom do kontroli rodzicielskiej. Blokada rodzicielska polega na ograniczaniu dzieciom dostępu do niewłaściwych stron, śledzeniu lokalizacji, podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa ich danych w sieci czy minimalizowaniu czasu jaki spędzają z urządzeniem. Ze względu na to, że dzieci i młodzież korzystają z najróżniejszych urządzeń z dostępem do Internetu, programy mogą różnić się w zależności od urządzenia. Postanowiliśmy podzielić polecane narzędzia do kontroli rodzicielskiej na te, które działają na najpopularniejszych systemach, Android, iOS oraz Windows. 

Android

  • Parental Control & Screen Time Tracker – Kidslox 

Jest to aplikacja do kontroli bezpieczeństwa dzieci. Pozwala rodzicom z łatwością regulować czas korzystania dzieci z urządzenia, śledzić ich lokację, blokować aplikację i monitorować sposób używania aplikacji.

  • FamilyTime Parental Controls & Screen Time App – YummyApps 

Aplikacja, jak twierdzą twórcy, godna zaufania, która pozwoli rodzicom monitorować sposób zarządzania smartphonami przez dzieci. Posiada takie funkcje, jak: filtrowanie stron internetowych, blokowanie nieodpowiednich gier i aplikacji, śledzenie podejrzanych połączeń oraz lokalizacji.

  • Family Link child and teen 

Bezpłatna aplikacja od Google ułatwia rodzicom kontrolowanie tego co dzieci robią w Internecie. Umożliwia zdalne określanie reguł korzystania z urządzenia. Zdaniem twórców pomaga ono dzieciom podczas nauki, zabawy i poznawania świata przez Internet.

Krótki poradnik jak korzystać z aplikacji:

iOS

  • Qustodio Parental Control App 

Zdaniem autorów aplikacji, ułatwia ona rodzicielstwo poprzez łatwe ustalanie zasad dotyczących korzystania z urządzenia przez dzieci. Pozwala ona m.in. ustalać limity, monitorować, czy blokować aplikacje (np. Youtube, Facebook) lub nieodpowiednie strony, czy śledzić lokalizację urządzenia.

  • ikey Monitor 

Na stronie aplikacji możemy przeczytać, że pomaga ona chronić dzieci przed cyberprzemocą, przestępcami Internetowymi czy witrynami, które zawierają niewłaściwe treści. Pozwala monitorować wiadomości tekstowe, odwiedzane strony, czy lokalizację GPS.

  • Norton Family Premier 

Możemy się dowiedzieć, że ochrona Norton Family:

dostarcza rodzicom dane pomocne w określeniu właściwego czasu spędzanego przez dzieci z urządzeniami, jednocześnie zapewniając narzędzia kształtujące bezpieczne, dojrzałe i zdrowie nawyki korzystania z Internetu. Norton Family pomoże Twojemu dziecku skupić się na lekcjach, zarówno podczas nauki w domu, jak i zajęć online.

Windows

  • McAfee Total Protection 

Jest to oprogramowanie antywirusowe, które zapewnia kompleksowe bezpieczeństwo w Internecie, chroni prywatność użytkownika, a także zapobiega powstawaniu wirusów na urządzeniu. Jednocześnie daje możliwość kontroli rodzicielskiej, która może blokować różne strony, czy aktywności wykonywane na urządzeniu.

  • Bitdefender Total Security 

Twórcy programu antywirusowego zapewniają, że nie spowalnia on urządzenia, zapewnia bezpieczne sieci VPN zapewniające całkowitą prywatność, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, a także to co nas najbardziej interesuje, czyli zaawansowaną kontrolę rodzicielską. Pozwala ona śledzić lokalizację dziecka, kontrolować sposób użytkowania urządzenia oraz ograniczać strony, z których dziecko będzie korzystać.

  • ESET Security Pack 2021

Jest to kolejne oprogramowanie antywirusowe, które oprócz typowej ochrony prywatności i bezpieczeństwa urządzenia, zapewnia także możliwość kontroli rodzicielskiej. Program daje możliwość ustalania limitu wedle którego dziecko będzie korzystać z urządzenia. Rodzice mają też wybór, czy tylko monitorować poczynania dzieci, czy ograniczać i blokować niektóre czynności oraz strony.

To by było na tyle jeśli chodzi o polecane programy do kontroli rodzicielskiej. Znaliście je? A może używacie innych? Podzielcie się z nami w komentarzu! 

A w następnych artykułach zajmiemy się ochroną dzieci na najbardziej popularnych aplikacjach i stronach. 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.