Jak być dobrym ojcem?

Jak być dobrym ojcem?

Jak być dobrym ojcem? To pytanie, które powtarza się na ojcowskich forach, odkąd mamy do czynienia z powszechnym Internetem. Chyba każdy ojciec zadał sobie kiedyś pytanie – czy jestem dobrym tatą? Ojcostwo jest najbardziej odpowiedzialną rolą w życiu mężczyzny, nic więc dziwnego, że wzbudza ono tyle wątpliwości, pytań i emocji.  

Liczba odpowiedzi na tytułowe pytanie jest w Internecie wręcz niepoliczalna. Pomimo, że pytanie jest znane, to niełatwo trafić na konkretne odpowiedzi. Dlatego dziś postanowiliśmy przybliżyć wam kilka z nich, które okażą się mniej lub bardziej satysfakcjonujące. 

Po prostu bądź!

Jedną z rad dla ojców jest wskazówka, by być obecnym w życiu dziecka. Psycholog Jarek Żyliński mówi, że :

Ojciec, jeśli chce pomyślnie przejść przez ojcostwo musi być i słuchać. To niewiele … pozornie.

Dodaje on, że ojcostwo to spokojna obecność, to obserwowanie i słuchanie. O byciu dla dziecka wspominają również inni eksperci. Psychoterapeuta Krzysztof Górski twierdzi, że dla dziecka najważniejsze jest, by się nad nim zatrzymać i podzielić się z nim sobą, swoim czasem. 

Po prostu bądź. Można spytać jaki mam być? Z odpowiedzą przychodzi psycholog Ewa Kaczorkiewicz, która zaznacza, jak ważnym w wychowaniu dzieci jest być sobą. Jej zdaniem ojciec nie musi być drugą matką, ani też jej przeciwieństwem, uważa ona, że każdy ojciec powinien wypracować sobie swoją własną drogę ojcostwa.  

A co z córką?

Wychowanie dziecka jest nie lada wyzwaniem. Jednak dla wielu mężczyzn wychowanie córki i syna to zupełnie odmienne kwestie. I najczęściej to właśnie wychowanie córki jest najbardziej przerażające dla przyszłych ojców. 

Profesor Bogdan De Barbaro przekazuje, że najważniejszym co córka może otrzymać od ojca jest wiedza o byciu blisko mężczyzny. Mówi on też o tym, że ojciec jest w stanie wzbudzić w córce zachwyt nad kobiecością, jeśli będzie okazywał miłość, szacunek i zachwyt jej matce. Mówi on też o tym, że warto doceniać i chwalić zarówno żonę, jak i córkę. Należy jednak zachować odpowiednie proporcje w stosunku do królowej (żony) i księżniczki (córki): 

Jeśli traktuje żonę jak królową i ta księżniczka widzi, gdzie jest jej miejsce, to w porządku. Ale jeśli ojciec traktuje córkę jak księżniczkę, a żona w tym czasie zmywa gary, to niedobrze. Dla wszystkich. Dla dziecka – bo dostaje władzę, której nie rozumie. Dla tego małżeństwa – bo taki „romans” córki z ojcem je osłabia. Dla matki – bo jest poniżana.

Odpowiednia relacja ojca z córką może więc w ogromnym stopniu wpłynąć na jakość jej przyszłych relacji i dobór partnerów, a także na poziom samooceny. 

3 wskazówki na koniec

W omawianym temacie warto przytoczyć ciekawy materiał z kanału Człowiek Absurdalny. Autor przytacza tu 3 rady dla rodziców, które wystosował psychoanalityk, a z wykształcenia pediatra, Dr Donald Winnicott.  

Dr Winnicott apelował, by pozwolić dzieciom okazywać złość i nie zwalczać jej za wszelką cenę. Przede wszystkim jego zdaniem, do wybuchów złości u dzieci należy podchodzić spokojnie i tłumaczyć, że emocje można kontrolować. Najgorszą rzeczą, jaką może w takiej sytuacji zrobić ojciec to nie zapanować nad emocjami i również popaść w gniew. 

Donald Winnicott utrzymywał również, że złym jest wymaganie od wychowanków całkowitego posłuszeństwa. Jeśli dziecko jest zbyt grzeczne, może to skutkować skrywaniem w sobie prawdziwych emocji i myśli. Jednocześnie grozi to znacznym zmniejszeniem kreatywności. 

Z kolei z trzecią radą Dr Donalda Winnicota możecie się zapoznać w krótkim filmiku znajdującym się poniżej. Serdecznie polecamy 😉 

A czy Wy uważacie się za dobrych ojców?

Zgadzacie się z radami przytoczonymi w naszym tekście? A może macie inne doświadczenie? Dajcie nam znać w komentarzach! 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.