Czy warto czytać dzieciom?

Czy warto czytać dzieciom?

W ubiegłym tygodniu rozpoczął się rok szkolny, a nieodłącznym elementem szkoły jest czytanie. Umiejętność efektywnego czytania, czytania ze zrozumieniem ma ogromny wpływ na wyniki w nauce. Jednym ze sposobów do przygotowania lub pomocy dzieciom w szkole jest czytanie im na głos. Liczne badania potwierdziły, że może mieć to bardzo pozytywny wpływ na dzieci.

Efekty czytania dzieciom

Jednak jaki konkretnie wpływ na dzieci ma czytanie im książek? W tym temacie zostały przeprowadzone liczne badania (np. Snow, C. 1994, Bus A.G., Van Ijzendoorn, M., & Pellegrini A. D. 1995 czy Cline, K., & Edwards, C. P. 2013), które pokazały, że wspólne czytanie w domu wspiera rozwój słownictwa młodych ludzi i sprawność posługiwania się przez nich językiem.

W „Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics” możemy przeczytać, że dzieci, którym rodzice czytali jedną książkę dziennie, w porównaniu do dzieci, którym rodzice nie czytali regularnie, do 5. roku życia słyszą około 290 tysięcy słów więcej. Jednocześnie dzieci z pierwszej grupy szybciej uczą się czytać i łatwiej przyswajają nowe słowa. 

Z kolei w badaniu z 2004 o skutkach zaangażowania rodziców w czytanie dzieciom (“Early literacy outcomes and parent involvement”) możemy przeczytać, że to zaangażowanie ma na dzieci większy wpływ niż klasa społeczna rodziny, jej rozmiar, pochodzenie rodziców, czy nawet ich poziom wykształcenia. 

Jak czytać dzieciom?

W 2008 roku została przeprowadzona metaanaliza 16 badań “Added Value of Dialogic Parent–Child Book Readings: A Meta-Analysis”, analizująca wpływ czytania książek dzieciom przez rodziców. Pokazała ona, że ważniejszy od częstotliwości jest sposób w jaki rodzice podchodzą do czytania dzieciom. Zamiast zwykłego czytania dzieciom, dla jak najlepszego ich rozwoju, skuteczniejsze będzie włączenie w proces czytania rozmowy z dziećmi o poruszanym tekście

Dr Marcin Lutomierski w swojej publikacji “Głośne czytanie dzieciom” wymienia parę pomocnych wskazówek, które rodzice mogą wykorzystać: 

  • Czytanie powinno odbywać się codziennie i trwać minimum 20 minut 
  • Na rodzicu spoczywa odpowiedzialność, by dobrać odpowiednią literaturę i aby we właściwy sposób zaprezentować ją dziecku 
  • Czytanie nie musi odbywać się tuż przed snem, można czytać dzieciom o każdej porze dnia 
  • Nie ma nic złego w czytaniu dzieciom tego samego tekstu, jeśli tylko o to proszą 
  • Warto poświęcić czas na rozmowę z dziećmi o tekście i odpowiedzieć na ich pytania 
  • Dzieciom warto czytać nawet, gdy same będą już potrafiły to robić 

Naszym zdaniem czytanie dzieciom to świetny pomysł, który warto zastosować w swojej rodzinie!

Dajcie znać w komentarzach, czy się zgadzacie, czy może macie inną opinię – zapraszamy!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.