Ojciec autorytetem?

Ojciec autorytetem?

W 2019 roku został przeprowadzony raport Nationale-Nederlanden o polskim ojcostwie (“Powrót taty Polskie ojcostwo: pełen etat czy praca dorywcza?”). Jednym z tematów, którzy podjęli autorzy było pytanie do ojców o najtrudniejsze elementy ojcostwa. Aż 40% mężczyzn poniżej trzydziestego roku życia stwierdziło, że przede wszystkim obawia się niezdolności do bycia autorytetem dla dziecka.  

Zastanówmy się co oznacza autorytet w życiu dziecka i jak można się nim stać. 

Czym właściwie jest autorytet?

Słowo autorytet pochodzi z łaciny i oryginalnie oznaczało powagę oraz znaczenie. Słownik języka polskiego przytacza nam dwie definicje tego określenia: 

I. «uznanie jakim obdarzana jest dana osoba w jakiejś grupie» 

II. «osoba, instytucja, pismo itp. cieszące się szczególnym uznaniem» 

Z samej definicji możemy już zauważyć, że pojęcie autorytetu nie jest jednoznaczne. Może odnosić się zarówno do osoby, jak i do grupy, bądź instytucji. Dr Zofia Remiszewska w artykule „Refleksje o poszukiwaniu autorytetu w wychowaniu” przypomina, że znaczenie autorytetu różniło się na przestrzeni wieków: 

Na przykład w starożytnej Sparcie autorytetem obdarzano człowieka, który zasługiwał na sławę dzięki sprawności fizycznej, który na polu bitwy bohatersko stawiał czoła wrogowi. Natomiast w Atenach autorytetem mógł być człowiek mądry, dobry mówca, człowiek o szerokich horyzontach. W średniowieczu z kolei autorytetem był człowiek religijny i pobożny.

Autorka dodaje również, że w dzisiejszych czasach, ze względu na zmienność świata społecznego, dużo trudniej o autorytety. 

Jak być autorytetem dla dziecka?

Można zadać pytanie, że skoro tak trudno dziś być autorytetem, to jak stać się nim dla własnego dziecka?

Aby cieszyć się uznaniem dziecka, kluczowe jest, aby:

  • Dziecko szanowało rodzica, jego zachowanie i jego osobę, czyli rodzica jako człowieka 
  • Dziecko miało na względzie i uważało za wartościowe zdanie rodzica

Psycholog Joanna Trochimczuk w artykule o budowaniu autorytetu rodzica wymienia 4 elementy, które mogą pomóc osiągnąć powyższy cel:

  1. Przede wszystkim dobra relacja z dzieckiem – polega na zapewnianiu dzieciom emocjonalnej bliskości z rodzicem. Ważne jest, aby poświęcać dziecku dużo czasu, rozmawiać z nim na wiele tematów oraz uczyć opisywać swoje emocje
  2. Ponadto nauczenie dziecka samodzielności – autonomiczne podejmowanie decyzji i realny wpływ na zewnętrzny świat zbuduje u dziecka większą pewność siebie, a między dzieckiem, a rodzicem partnerski styl relacji 
  3. Nie można zapomnieć o budowaniu kompetencji dziecka – pomoże to dzieciom przystosować się do różnych sytuacji życiowych. Koniecznym jednak będzie nauczyć dziecko odpowiedniej reakcji na niepowodzenia, które powinny motywować, a nie załamywać. 
  4. Ostatnim elementem jest dbanie o siebie – rodzic, który dba o siebie po pierwsze daje dobry przykład, a po drugie podnosi swój wizerunek w oczach dziecka 

Dajcie znać w komentarzu w jaki sposób waszym zdaniem powinno się budować autorytet u dziecka!

Przypominamy także, że możecie nas śledzić również na: 

Facebooku: Jestem Tatą, mam wpływ – Strona główna | Facebook

Oraz 

Instagramie: Jestem Tatą, mam wpływ! (@jestem_tata_mam_wplyw) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Zapraszamy! 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.